Music Man JP7 & Skervesen JK BKP Aftermath Test

While I’m working on a new guitar test, here is a comparison of an Aftermath 7 pickups, between an upcoming Polish company and an already established American legend.

 

Advertisements

4 Comments on “Music Man JP7 & Skervesen JK BKP Aftermath Test”

 1. Marcin says:

  Obie gitary brzmią rewela – Amerykaniec jest ciemniejszy, basowy z zajebiście wypchniętym środkiem – Polak bardziej czytelny, jasny, brzmi zawodowo,a w takiej muzie nawet może i lepiej od Amerykańca.
  Trudno określić co jest lepsze,a co gorsze. Tylko osobiste przytulanie pomogłoby mi stwierdzić co mi bardziej pasuje. Jestem zwolennikiem mahoni ale Polak mi tu zrobił zwarcie na stykach… …dobry jest

  • mondomg says:

   Również uważam, że nie ma w tym pojedynku przegranych, po prostu brzmią inaczej. Mimo wszystko, trzeba przyznać, że Music Man jest bardziej uniwersalną gitarą i we wszystkich sytuacjach w miksie spisuje się mniej więcej na podobnym poziomie, ale w djencie czy metalu jednak Skervesen go pokłada agresywnością.

   Co do osobistego przytulania – cóż, zapraszam do Gdańska ;)

 2. aliv says:

  No doubt! Music Man is a great guitar. John Petrucci really suits that guitar. I notice that it is easy to press the fret and it is easy to play with.

  I noticed that the head of the guitar was not well polished, the finishing wasn’t good. But, The sound is pretty awesome.

  With music man, playing fast like http://eduguitar.com/john-petrucci_bite-of-mosquito-sound-of-mosquito-fast-speed-guitar-picking/ is easy.

  Don’t you agree mondomg?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s